Nieuchronnie nadchodzi koniec czarnych tablic rejestracyjnych. Zmiana przepisów 1 stycznia 2024 r. będzie powodować konieczność ich wymiany na tablice nowego wzoru po zakupie pojazdu.
Czarne tablice rejestracyjne do wymiany po zakupie pojazdu
Zmiany są wynikiem nowych przepisów dotyczących ograniczenia skutków kradzieży tożsamości, które znajdują się obecnie na etapie prac w Sejmie i mają planowo wejść w życie 1 stycznia 2024 r. Spowodują one konieczność przerejestrowania i wymiany tablic rejestracyjnych starego wzoru przy zakupie pojazdu zamiast jedynie głoszenia jego zakupu.
Od 31 stycznia 2022 r. przy zakupie samochodu zarejestrowanego na terytorium Polski nie ma wprawdzie obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych, ale dotyczy to jedynie tych wyprodukowanych według obecnie stosowanego wzoru.
Czarne tablice pozostaną legalne dla obecnych posiadaczy
Nie oznacza to jednak, że czarnych tablic wydawanych do 1999 r. nie będzie już można używać. Ich posiadacze mogą spać spokojnie o ile zarejestrowali auto na siebie, mają ważną polisę ubezpieczeniową OC oraz badania techniczne. Tablice te pozostaną legalne zgodnie z rozporządzeniem z dnia 13 kwietnia 2012 r. w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego.
Jeśli jednak właściciel pojazdu z czarnymi tablicami zdecyduje się go sprzedać, nabywca będzie zobowiązany do wymiany tablic na nowe – białe z niebieskim paskiem i unijnymi gwiazdkami. Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.
Wymiana tablic na nowe będzie dotyczyć także innej grupy kierowców: osób, które zakupiły samochód, ale nie dokonały jego przerejestrowania, a jedynie zgłosiły nabycie. Przy rejestracji będą one również musiały wymienić stare tablice.
Nowe przepisy mają zmniejszyć liczbę „martwych dusz” i usprawnić funkcjonowanie stref czystego transportu
Główną intencją ustawodawcy jest usunięcie z bazy centralnej ewidencji pojazdów (CEPiK) tak zwanych „martwych dusz” – pojazdów, których dawno już nie widziano na drogach, od lat pozbawionych ubezpieczenia OC oraz przeglądów. Takie samochody mogą istnieć jako wraki lub dawno już znajdować się w punktach złomu, ale właściciel nie zadbał o ich wyrejestrowanie. Według niektórych informacji może ich być nawet ponad milion.
Zgodnie z projektem ustawy samochody te zostaną automatycznie wyrejestrowane 10 czerwca 2024 r. Oczywiście będzie można je ponownie zarejestrować ale już z konieczną wymianą tablic na białe lub żółte w zależności od klasyfikacji pojazdu.
Za koniecznością wymiany czarnych tablic stoją również związane ze środowiskiem. Obecnie, jeśli samorząd gminny zdecyduje się na swoim terenie wprowadzić strefę czystego transportu, konieczne jest uzyskanie zgody na wjazd do strefy, co wiąże się z otrzymaniem naklejki umieszczanej na przedniej szybkie pojazdu. W przypadku pozwoleń wydanych z kilku gmin jednocześnie, liczba naklejek może robić się zbyt duża i utrudniać widoczność.
Zgodnie z nowymi przepisami, gminy będą mogły kontrolować pojazdy wjeżdżające do stref czystego transportu przy wykorzystaniu systemu automatycznego odczytywania tablic w oparciu o dane pobrane z CEPiK.
Spodobał Ci się ten artykuł? Uważasz go za przydatny? Postaw kawę dla naszej redakcji i wesprzyj dalszy rozwój serwisu!