W co można inwestować pieniądze? Przedstawiamy najpopularniejsze aktywa inwestycyjne, które mogą pozwolić na wzrost oszczędności, omawiamy ich dostępność, szanse na potencjalny zysk i ryzyko poniesienia straty, a także poziom skomplikowania.
W co można inwestować?
Zaoszczędziłeś trochę pieniędzy i chcesz je mądrze zainwestować, tak, aby pracowały na Ciebie? W tym artykule przedstawimy podstawowe aktywa inwestycyjne: od lokat i kont oszczędnościowych w bankach, przez akcje i obligacje, surowce i waluty, aż po nieruchomości i instrumenty pochodne.
Różne klasy aktywów inwestycyjnych
Poszczególne aktywa inwestycyjne różnią się od siebie potencjalną stopą zwrotu, ryzykiem, dostępnością i poziomem skomplikowania. Nie wszystkie z nich są dobrym wyborem dla początkujących, niedoświadczonych inwestorów. Konstruując swój portfel inwestycyjny należy zawsze kierować się własnymi możliwościami, umiejętnościami i wiedzą. Warto też pamiętać o zasadzie „nie trzymaj wszystkich jaj w jednym koszyku” – zamiast koncentrować się na jednym instrumencie, tworzyć portfel wielu z nich zgodnie z obraną strategią. Każda inwestycja, nawet postrzegana jako najbardziej bezpieczna, wiąże się z ryzykiem poniesienia straty.
Przedstawione aktywa nie są bynajmniej jedynymi, w które można inwestować. Skupiliśmy się tu na najpopularniejszych, najlepiej znanych i najbardziej dostępnych sposobach na pomnożenie swoich oszczędności.
Lokaty i konta oszczędnościowe
Oprocentowane lokaty i konta oszczędnościowe to produkty bankowe postrzegane jako najprostsza i najbezpieczniejsza forma inwestowania kapitału. Ich założenie sprowadza się często do wykonania kilku kliknięć w aplikacji mobilnej lub systemie internetowym banku.
Środki do 100 tys. euro (ok. 459 200 zł według obecnego kursu) objęte są w całości gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), co chroni nas przed niewypłacalnością instytucji. Listę podmiotów objętych obecnie gwarancją znajdziesz pod tym linkiem.
Wadą lokat i kont oszczędnościowych są z pewnością dość niskie stopy zwrotu i konieczność zamrożenia pieniędzy na dłuższy czas. Uzyskanie atrakcyjnej oferty może wymagać spełnienia określonych warunków – popularne są lokaty i konta oszczędnościowe z promocją dla nowych klientów lub na nowe środki.
Sprawdź polecane przez nas lokaty i konta oszczędnościowe. Korzystając z linku wspomożesz rozwój naszego serwisu.
Obligacje
Obligacje to dłużne papiery wartościowe. Inwestor otrzymuje je w zamian za pożyczone pieniądze. Wystawca obligacji (emitent) zobowiązuje się do zapłaty odsetek i zwrotu kapitału w określonym czasie i na określonych warunkach.
Obligacje dzielimy na:
- skarbowe – emitowane przez Skarb Państwa,
- komunalne – emitowane przez jednostki samorządu terytorialnego, np. gminy lub miasta,
- korporacyjne – emitowane przez przedsiębiorstwa.
Za najbardziej bezpieczne uznaje się obligacje skarbowe. Obligacje komunalne, a w szczególności korporacyjne, obarczone są nieco wyższym ryzykiem niewypłacalności emitenta.
Obligacje, choć przypominające lokaty i konta oszczędnościowe, gdzie również pożyczamy komuś pieniądze, są dalece bardziej zróżnicowane. Mogą być przez to trudne do zrozumienia dla początkującego inwestora. Najprostsze i najbezpieczniejsze z nich – nienotowane na giełdzie detaliczne obligacje skarbowe – oferują w zależności od rodzaju obligacji oprocentowanie stałe i zmienne, w tym indeksowane inflacją. Ich cena nie ulega wahaniom, a zakończenie inwestycji jest możliwe w dowolnym momencie na drodze wcześniejszego wykupu.
-> Dowiedz się więcej o obligacjach
Akcje
Akcje to papiery wartościowe potwierdzające uczestnictwo ich posiadacza w spółce, jej zyskach i majątku, a także uprawniające do głosowania na walnym zgromadzeniu (za wyjątkiem tzw. akcji niemych). Zakup akcji na giełdzie lub poza nią można przyrównać do zakupu części przedsiębiorstwa – kupując akcje wybranej spółki stajesz się bowiem jej współwłaścicielem.
Dodatkowym atutem posiadania akcji jest możliwość otrzymania dywidendy czyli wypłaty z zysku firmy. Choć przypomina to w pewnym stopniu odsetki od obligacji lub lokat i kont oszczędnościowych, wysokość dywidendy nie jest jakkolwiek gwarantowana, a wiele spółek decyduje się w ogóle jej nie wypłacać.
Notowania akcji na giełdzie mogą ulegać gwałtownym wahaniom. Oznacza to zarówno duże wzrosty, jak i duże spadki. Dlatego też inwestowanie w akcje jest postrzegane jako bardziej ryzykowne niż inwestowanie w obligacje lub trzymanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych i lokatach. Choć potencjalny zysk może być o wiele większy, większa może być też strata – aż do całości zainwestowanego kapitału.
-> Dowiedz się więcej o akcjach
Fundusze inwestycyjne aktywne
Nabycie jednostek aktywnych funduszy inwestycyjnych oznacza powierzenie pieniędzy specjalistom, którzy następnie inwestują je zgodnie z ustaloną strategią i starają się osiągnąć zysk większy od tzw. benchmarku – np. ogólnego indeksu giełdowego. Występują fundusze inwestujące w akcje, obligacje, mieszane, surowcowe, wyspecjalizowane w konkretnych rynkach lub branżach i wiele innych.
Niestety, w zamian za zarządzanie pieniędzmi fundusze pobierają słone opłaty – nawet do 4% w skali roku. Do tego dochodzi success fee w wysokości około 20% od stopy zwrotu powyżej ustalonego benchmarku. Opłaty te potrafią zjeść całe zyski, o ile te w ogóle się pojawią. A to wcale nie jest pewne.
ETF-y
ETF-y (ang. Exchange-Traded Funds), nazywane też funduszami indeksowymi, to notowane na giełdzie jednostki funduszy inwestycyjnych. Zarządzający takimi funduszami nie prowadzą aktywnej selekcji instrumentów, branż lub rynków – zamiast tego odtwarzają całe indeksy giełdowe na drodze nabycia odpowiednich instrumentów bazowych wchodzących w skład indeksu (w przypadku funduszy o replikacji fizycznej) lub instrumentów pochodnych na nie (w przypadku funduszy o replikacji syntentycznej). Pozwala to osiągnąć rynkowe stopy zwrotu równe stopom wynikającym z wybranych indeksów, które odtwarza dany ETF.
Ponieważ fundusze ETF nie są aktywnie zarządzane, są one o wiele tańsze od swoich aktywnych odpowiedników. Ich koszt to zazwyczaj grubo poniżej 1% w skali roku. Nie ma tu też naturalnie żadnych dodatkowych opłat typu success fee lub za zakup – za wyjątkiem ewentualnej prowizji maklerskiej. Można jej uniknąć między innymi zakładając darmowe konto w polskim biurze maklerskim XTB. Nie ma tam prowizji za zakup akcji i ETF-ów aż do obrotu w wysokości 100 tys. euro miesięcznie. Korzystając z tego linku do założenia konta wspomożesz rozwój naszego serwisu.
Warto wspomnieć, że fundusze ETF, które przecież jedynie odtwarzają indeks i o wiele mniej kosztują, osiągają długoterminowe stopy zwrotu wyższe od aktywnych funduszy inwestycyjnych. Dzieje się tak nawet w 80% przypadków.
-> Dowiedz się więcej o ETF-ach
Derywaty
Derywaty, nazywane też instrumentami pochodnymi, to już wyższa szkoła jazdy. Same z siebie nie niosą one żadnej wartości: nie dają prawa do udziału w spółce jak akcje ani nie stanowią zobowiązania jak obligacje. Derywaty zamiast tego opierają się na wartości instrumentów bazowych, którymi mogą być np. indeksy giełdowe, akcje, obligacje, jednostki funduszy ETF, kruszce, surowce, waluty, towary, stopy procentowe.
Choć cena derywatów zależy od ceny instrumentu bazowego (a w niektórych przypadkach także od innych czynników – np. daty wygasania w przypadku opcji), instrumenty pochodne otwierają zupełnie nowe możliwości inwestycyjne. Umożliwiają one obstawianie wzrostów, spadków, utrzymania się ceny w określonym przedziale, ułatwiają korzystanie z dźwigni finansowej, dają dostęp do trudno osiągalnych aktywów. Mogą służyć do spekulacji, ale także jako forma zabezpieczenia przed nieoczekiwanymi zmianami cen.
Do instrumentów pochodnych zaliczamy:
- kontrakty futures,
- kontrakty forward,
- transakcje zamiany (swap),
- kontrakty różnicy kursowej (CFD),
- opcje.
Derywaty są najbardziej skomplikowanymi z wymienionych w tym wpisie aktywów inwestycyjnych. Choć przy odpowiedniej wiedzy o ich użyciu i szczypcie szczęścia umożliwiają osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków w krótkim czasie, mogą spowodować też duże straty, w tym straty przekraczające wartość zainwestowanego kapitału. Dlatego z instrumentów pochodnych zdecydowanie nie powinni korzystać niedoświadczeni, początkujący inwestorzy.
Surowce
Do popularnych surowców inwestycyjnych należą m.in. kruszce (złoto, srebro, platyna), gaz ziemny, ropa naftowa. Inwestowanie w nie jest możliwe zarówno na drodze fizycznego nabycia (np. poprzez zakup sztabek złota lub monet bulionowych), jak i poprzez ETF-y, fundusze inwestycyjne lub instrumenty pochodne.
Waluty
Zarabianie na zmianach kursu par walutowych, np. euro i dolara (EURUSD) może polegać zarówno na fizycznej wymianie walut w kantorze lub banku, jak i zakupie instrumentu pochodnego (np. kontaktu na różnicę kursową, CFD). Spekulacja na rynku Forex przy pomocy CFD z zastosowaniem dźwigni finansowej jest związana z wysokim ryzykiem, a większość inwestorów indywidualnych ponosi straty, pomimo że zmiany kursu głównych par walutowych są zazwyczaj relatywnie niewielkie.
Wpływ na kursy walut ma bardzo wiele czynników, w tym w szczególności dane gospodarcze, sytuacja geopolityczna, inflacja i stopy procentowe banku centralnego. Na podstawie napływających danych makroekonomicznych inwestorzy starają się ocenić perspektywy danej waluty.
Nieruchomości
Nieruchomości to jedno z najpopularniejszych i najlepiej znanych aktywów inwestycyjnych w naszym kraju. Prawdopodobnie wynika to z ich „namacalności”, niskiej świadomości ekonomicznej Polaków oraz przeświadczenia, jakoby „nieruchomości zawsze drożały”. Jest to często powtarzany mit – silny trend wzrostowy na rynku mieszkaniowym mamy na rynku od dopiero sześciu lat.
Inwestowanie w nieruchomości polega zazwyczaj na zakupie mieszkań, domów, działek, biur, magazynów i innych rodzajów nieruchomości, a następnie ich odsprzedaży z zyskiem. W międzyczasie możliwy jest wynajem, co zwiększa stopę zwrotu z takiej inwestycji. W nieruchomości można też inwestować pośrednio – np. kupując akcje firm deweloperskich lub tzw. REIT-ów. Te ostatnie są firmami wyspecjalizowanymi w najmie nieruchomości. Wypłacają one wysokie dywidendy sięgające 90-100% zysku. Istnieją również fundusze ETF na REIT-y z różnych rynków.
Zaletą inwestowania w nieruchomości może być wysoka dźwignia finansowa wynikająca z szerokiej dostępności kredytów hipotecznych. Do wad należy zaliczyć niską płynność rynku, skomplikowane procedury zakupu, prawo chroniące przede wszystkim najemców oraz fatalną sytuację demograficzną w naszym kraju, co nie wróży nieruchomościom długoterminowego utrzymania trendu wzrostowego.
Inwestowanie „w siebie”
– W co inwestować?
– W siebie!
Takie odpowiedzi na pytania początkujących adeptów rynków finansowych często można spotkać na forach dotyczących inwestowania. I ciężko się z nimi nie zgodzić.
Inwestowanie w siebie to m.in. uczestnictwo na kursach i szkoleniach rozwijających umiejętności, nauka języków obcych, edukacja, czy – po prostu – wypoczynek. Taka inwestycja może potencjalnie dać najwyższą stopę zwrotu w przyszłości, pozwoli bowiem zarabiać więcej i pracować w lepszych warunkach, a także lepiej poznać otaczający nas świat. Edukacja o rynkach finansowych pozwoli natomiast unikać błędów najczęściej popełnianych przez początkujących inwestorów.
Spodobał Ci się ten artykuł? Uważasz go za przydatny? Postaw kawę dla naszej redakcji i wesprzyj dalszy rozwój serwisu!
Informacje zamieszczane w serwisie Bespace.pl są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Wszelkie decyzje inwestycyjne Czytelnik podejmuje na własne ryzyko i odpowiedzialność. Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych w serwisie.