Skąd wziąć pieniądze na firmę? Rozpoczęcie prowadzenia własnego biznesu to proces tyleż ekscytujący, co wymagający. Jednym z najczęstszych problemów początkujących przedsiębiorców jest pozyskanie kapitału na pokrycie pierwszych wydatków, które muszą zostać poniesione jeszcze zanim własna firma zacznie przynosić jakiekolwiek zyski. W tym artykule przedstawimy różne możliwości zdobycia środków potrzebnych na założenie działalności.
Ile pieniędzy potrzebujesz do założenia firmy?
Na to pytanie nie ma oczywiście jednej uniwersalnej odpowiedzi. Na przykład programista freelancer tworzący aplikacje mobilne, który do pracy potrzebuje jedynie biurka i komputera, ponosi zupełnie inne koszty założenia i prowadzenia działalności niż duży zakład produkcyjny.
Niezależnie jednak od rodzaju działalności, koszty jej działalności dzielimy zazwyczaj na:
- nakłady inwestycyjne (CAPEX) – ponoszone przed właściwym rozpoczęciem działalności, na przykład zakup sprzętu, rejestracja firmy, zaprojektowanie logo czy zakup niezbędnych licencji.
- koszty operacyjne (OPEX) – ponoszone w trakcie trwania działalności i niezbędne do jej ciągłego prowadzenia, na przykład wynajem lokalu, zatrudnienie pracowników, reklama.
Nakłady inwestycyjne bywają łatwiejsze do policzenia: wystarczy podsumować wszystkie wydatki, które musisz ponieść, aby móc rozpocząć działalność. Dalsze koszty operacyjne bywają znacznie bardziej nieprzewidywalne, jednak ich przewidzenie w określonych ramach czasowych (miesiąca, kwartału, roku) jest niezbędne. W przeciwnym wypadku może okazać się, że pieniądze skończą się jeszcze zanim firma zacznie zarabiać.
Typowe wydatki na start
Do typowych wydatków ponoszonych przy starcie działalności i w pierwszym jej okresie należą między innymi:
- usługi biura rachunkowego do prowadzenia księgowości
- wynajem lokalu i jego wyposażenie
- zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności
- zakup domeny internetowej, hostingu i stworzenie strony WWW
- rejestracja działalności i składki ZUS (nie zawsze występują)
- marketing i reklama
Domenę internetową i hosting strony WWW możesz w niewielkiej cenie zakupić w firmie LH. Korzystając z tego linku wspomożesz rozwój naszego serwisu.
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest darmowe, ale przedsiębiorca zobowiązany jest do comiesięcznego odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Na szczęście istnieją ulgi, w tym:
- ulga na start, czyli możliwość płacenia wyłącznie składki zdrowotnej przez pierwsze 6 miesięcy
- preferencyjne składki, czyli niższe składki na ubezpieczenie społeczne przez 2 lata
Łącznie przedsiębiorca może liczyć aż na dwa i pół roku obniżonych składek.
Uniknięcie konieczności płacenia składek ZUS umożliwia założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie może to jednak być spółka jednoosobowa, czyli taka, w której wszystkie lub zdecydowana większość (>90%) udziałów należy do jednej osoby. Wówczas powstaje konieczność płacenia składek, tak jak ma to miejsce w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zapewnia większe bezpieczeństwo prowadzenia działalności, a także potencjalne lepsze postrzeganie przez kontrahentów. Z drugiej jednak strony, taka spółka jest znacznie trudniejsza i bardziej kosztowna w prowadzeniu od jednoosobowej działalności gospodarczej. Jej założenie nie jest darmowe (obecnie to co najmniej 373 zł), konieczne jest prowadzenie tzw. pełnej księgowości, a w niektórych sytuacjach także konsultacje z profesjonalnym prawnikiem.
Czytaj więcej: Jak założyć spółkę z o.o. online w systemie S24? Przewodnik krok po kroku.
Podsumowując: środki potrzebne do założenia i prowadzenia biznesu różnią się w zależności od jego rodzaju i skali planowanej działalności. Śmiało jednak można założyć, że nawet dla bardzo niewielkiej firmy konieczne będzie przygotowanie co najmniej kilku, a zazwyczaj kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tego trzeba pamiętać o oszczędnościach na własne, osobiste wydatki – chyba, że prowadzenie działalności planujesz łączyć z etatem, co nie zawsze jest możliwe.
Skąd wziąć pieniądze na firmę?
Jak widzisz, rozpoczęcie prowadzenia działalności może wiązać się z koniecznością poniesienia znacznych wydatków. Dlatego poniżej przedstawię kilka możliwych źródeł finansowania części lub nawet całości kosztów, z których możesz skorzystać.
Własne oszczędności
Jeden z najczęstszych sposobów finansowania rozpoczęcia własnego biznesu to skorzystanie z własnych oszczędności. Choć to podejście wymaga dyscypliny finansowej i zgromadzenia (czasem długotrwałego) pieniędzy z własnych zarobków, pozwala ono uniknąć zadłużenia się, składania skomplikowanych wniosków lub utraty kontroli nad firmą.
Dowiedz się więcej o oszczędzaniu i inwestowaniu pieniędzy w naszym serwisie.
Rodzina i znajomi
Jeśli nie masz oszczędności i możliwości ich zgromadzenia na czas lub są one niewystarczające, możesz spróbować pozyskać środki od rodziny lub znajomych, w zamian oferując im np. udziały w firmie lub spisanie umowy pożyczki z odsetkami. Choć to elastyczna, szybka i prosta forma wsparcia, konieczne jest zachowanie ostrożności, aby nie naruszyć relacji osobistych. Bardzo ważne jest zdefiniowanie warunków udzielonego wsparcia i zachowanie transparentności w kwestii finansów i planu przyszłego biznesu, a także poinformować znajomego lub członka rodziny o szansach i ryzykach.
Czytaj więcej: czym różni się kredyt od pożyczki?
Prywatni inwestorzy
Możesz spróbować poszukać osób prywatnych chcących ulokować kapitał w ciekawym przedsięwzięciu w zamian za udziały. Znalezienie takich osób może być jednak trudne (warto umieścić ogłoszenia na portalach ogłoszeniowych, popytać rodzinę i znajomych, sprawdzić w mediach społecznościowych na odpowiednich grupach), wiąże się także z utratą części kontroli nad firmą. W zamian możesz zyskać wspólnika, który wniesie kapitał, a w niektórych przypadkach wspomoże pracą, doświadczeniem, znajomościami.
Kredyty bankowe
Kredyty bankowe to również popularna forma finansowania rozpoczęcia działalności gospodarczej. Aby uzyskać kredyt, musisz mieć stałe dochody, dobrą historię kredytową i brak zaległości w spłatach. Jeśli biznes nie wypali – zostaniesz z długiem. Banki nie są zbyt chętne do finansowania początkujących przedsiębiorców, dlatego wzięcie kredytu inwestycyjnego na firmę może być trudne (np. wymagać zastawu rzeczowego) lub wręcz niemożliwe. Bankowe pożyczki gotówkowe, choć łatwiejsze do uzyskania, mogą być oferowane w niewystarczającej wysokości.
Sprawdź polecane pożyczki gotówkowe
Dotacje z urzędu pracy
Dotacje z urzędu pracy na założenie działalności gospodarczej są – po spełnieniu odpowiednich warunków – bezzwrotne i mogą wynosić aż sześciokrotność średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Obecnie tok ok. 38 tysięcy złotych. Wyłączone z możliwości ubiegania się o dotację są studenci dzienni, osoby, które odmówiły propozycji pracy lub stażu z urzędu bez uzasadnionej przyczyny, osoby, które prowadziły działalność gospodarczą w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku, osoby, które otrzymały dofinansowanie z PUP lub innych funduszy publicznych w ciągu 5 lat poprzedzających złożenie ponownego wniosku, a także osoby, które w ciągu dwóch lat przed złożeniem wniosku były skazane za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu. W sprawie dotacji warto zasięgnąć informacji o naborach i warunkach w lokalnych urzędach pracy.
Fundusze Europejskie
Unijne fundusze są kolejnym źródłem finansowania dostępnym dla przedsiębiorców. Projekty zgodne z priorytetami Unii Europejskiej mogą otrzymać dotacje lub preferencyjne kredyty na rozwój, innowacje czy szkolenia pracowników. Uzyskanie funduszy bywa jednak dosyć skomplikowane, nie są one dostępne w każdym regionie kraju, konieczne jest także spełnienie określonych warunków pod rygorem zwrotu pozyskanych środków.
Więcej informacji o Funduszach Europejskich i aktualnych naborach znajdziesz na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl
Fundusze venture capital
Fundusze venture capital (VC) inwestują pieniądze w innowacyjne firmy na różnych etapach rozwoju – także tych bardzo wczesnych. Ponadto często oferują doradztwo, wsparcie oraz pomoc w prowadzeniu i skalowaniu działalności. Czynią to w zamian za część udziałów w firmie, licząc na korzystne wyjście z inwestycji po pewnym czasie. Podobnie jak w przypadku prywatnych inwestorów, także w przypadku funduszy VC konieczne będzie podzielenie się wpływem na funkcjonowanie firmy i przyszłymi zyskami. Udzielone wsparcie finansowe i niefinansowe może się jednak okazać nieocenione.
Czytaj więcej: czym są i jak działają fundusze venture capital?
Aniołowie biznesu
Aniołowie biznesu to osoby prywatne, zazwyczaj o dużym doświadczeniu biznesowym, które – podobnie jak wspomniane wcześniej fundusze VC – inwestują pieniądze w innowacyjne przedsięwzięcia. Oprócz kapitału przynoszą oni także wiedzę, doświadczenie i kontakty, co może być dla młodych przedsiębiorców bardzo cenne.
Crowdfunding
Coraz popularniejszym źródłem finansowania jest crowdfunding, czyli pozyskiwanie środków od wielu osób poprzez platformy internetowe. To sposób na zdobycie kapitału przeznaczony zwłaszcza dla firm z innowacyjnymi pomysłami na produkty lub usługi, które przyciągną uwagę społeczności. W internecie znaleźć można serwisy, na których potencjalni przedsiębiorcy przedstawiają swój pomysł, a zainteresowane pomocą osoby mogą wpłacać określoną sumę pieniędzy. W zamian za wsparcie oferowane są często pewne profity dla finansujących, np. zniżki, rabaty, możliwość przedpremierowego zakupu.
Inkubatory przedsiębiorczości
Inkubatory przedsiębiorczości to instytucje lub organizacje, które zapewniają wsparcie i infrastrukturę dla początkujących przedsiębiorców. Stanowią środowisko, w którym młode firmy mogą rozwijać swoje pomysły i produkty, korzystając przy tym z dostępu do zasobów, wiedzy i doświadczenia. Zapewniają mentorów i specjalistów, którzy dzielą się swoim doświadczeniem biznesowym, dają okazję nawiązywania kontaktów z innymi przedsiębiorcami, co sprzyja wymianie doświadczeń oraz tworzeniu korzystnych relacji biznesowych, niekiedy zapewniają także wsparcie finansowe lub pomoc w jego uzyskaniu.
Podsumowanie
Skąd wziąć pieniądze na firmę? Wybór odpowiedniego źródła finansowania jest kluczowy dla sukcesu każdego przedsięwzięcia. Początkujący przedsiębiorcy powinni możliwie dokładnie analizować swoje potrzeby, możliwości oraz ryzyko związane z różnymi formami finansowania, które przedstawiłem w tym artykule. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby łączyć różne źródła finansowania, tak aby zmniejszyć ryzyko i zwiększyć potencjalne korzyści.
Spodobał Ci się ten artykuł? Uważasz go za przydatny? Postaw kawę dla naszej redakcji i wesprzyj dalszy rozwój serwisu!