Sprężarki śrubowe to urządzenia, które dość często montowane są na zbiornikach ciśnieniowych. Takie kompresory są popularne w wielu zakładach przemysłowych, warsztatach i punktach serwisowych. Atutami tego typu zestawów są kompaktowość, stabilne ciśnienie oraz łatwość instalacji. Aby utrzymać wysoką wydajność i obniżyć ryzyko awarii sprężarek śrubowych na zbiorniku należy zadbać o regularną konserwację urządzenia. Poznaj praktyczne wskazówki, które pomogą zadbać o sprawność zarówno sprężarki, jak i zbiornika.
Każde urządzenie w czasie eksploatacji podlega procesowi zużycia. Sprężarki śrubowe, jako dość kosztowne maszyny, zarówno pod względem zakupu, jak i eksploatacji, warto poddawać stałej kontroli, konserwacji i serwisowi. W ten sposób można nie tylko utrzymać przez długie lata oczekiwaną wydajność maszyny, ale również sprawić, że będzie ona pracować bezawaryjnie.
W serwisowaniu i konserwacji kompresorów śrubowych na zbiorniku ciśnieniowym kluczowych jest kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę w czasie eksploatacji. Należą do nich przede wszystkim systematyczna kontrola przeprowadzana przez cały okres użytkowania maszyny. Warto także regularnie wymieniać filtry powietrza i oleju, dzięki czemu kompresor będzie zapewniać dostawę powietrza o oczekiwanych parametrach i przepływie, jednocześnie bez ryzyka przegrzewania się maszyny. W sprężarce trzeba również regularnie sprawdzać poziom oleju oraz w razie potrzeby go uzupełniać lub wymieniać. Koniecznie przypilnuj również zbiornik sprężonego powietrza. Te elementy znacząco podniosą poziom bezpieczeństwa użytkowania i żywotność maszyny.
Codzienne i tygodniowe kontrole — rutyna, która się opłaca
Regularna i częsta obserwacja pracy sprężarki pozwala zapobiegać poważniejszym awariom maszyny. Kompresory śrubowe na zbiorniku warto sprawdzać codziennie pod względem ciśnienia roboczego i poziomu emitowanego hałasu. Nieuzasadnione zmiany zazwyczaj będą efektem pojawiających się problemów, które mogą prowadzić do poważniejszych awarii. Problemem mogą być także ewentualne wycieki oleju czy powietrza. Wycieki oleju mogą być zagrożeniem dla prawidłowej pracy kompresora skutkować nawet zatarciem maszyny. Z kolei wycieki medium roboczego przekładają się bezpośrednio na zwiększenie zużycie energii elektrycznej i tym samym zwiększenie kosztów eksploatacyjnych. Codziennie warto również, jeśli zbiornik nie posiada automatycznego spustu, usuwać kondensat z dolnej części zbiornika.
Z kolei co najmniej 1 raz w tygodniu warto sprawdzać napięcie pasków klinowych, które ma znaczenie w przełożeniu pracy silnika na element sprężający. Nie zapominaj również o sprawdzeniu chłodnicy powietrza pod kątem zanieczyszczeń oraz o kontroli stanu filtrów wstępnych.
Czyszczenie i wymiana filtrów — klucz do efektywności
Jednymi z ważnych elementów wpływających zarówno na żywotność sprężarek powietrza, jak i jakość medium roboczego są filtry powietrza i oleju. Pierwsze z nich odpowiadają za eliminację wszelkiego typu zanieczyszczeń ze sprężonego powietrza, tj. wilgoci, zanieczyszczeń stałych i olejowych. Z kolei filtry oleju są odpowiedzialne za usuwanie zanieczyszczeń z substancji smarującej elementy ruchome i tym samym minimalizują ryzyko zużycia części w elemencie sprężającym.
To sprawia, że w ramach systematycznej konserwacji sprężarek zaleca się regularne czyszczenie lub wymianę filtrów. W przypadku filtrów powietrza prace serwisowe (czyszczenie, a w razie potrzeby wymiana) powinny być przeprowadzane co 500-1000 godzin pracy. Czas ten uzależniony jest od warunków, w jakich pracuje sprężarka — im większe zapylenie i temperatura w pomieszczeniu, w którym działa kompresor, tym czas wymiany filtrów jest krótszy. Filtry oleju natomiast powinno wymieniać się zgodnie z zaleceniami producenta przy każdej zmianie oleju — czyli zazwyczaj jest to okres od 2000 do 4000 godzin pracy.
Dlaczego warto pamiętać o czyszczeniu i wymianie filtrów? Zaniedbanie tych czynności prowadzi do wzrostu zużycia energii i ryzyka uszkodzenia sprężarki. W efekcie prowadzi do zwiększonych kosztów eksploatacyjnych i konieczności szybszej wymiany parku maszynowego.
Prace związane ze zbiornikiem ciśnieniowym
Zadanie zbiornika sprężonego powietrza to nie tylko przechowywanie medium roboczego i dostarczanie go w momentach zwiększonego zapotrzebowania. Zbiornik ciśnieniowy także znacząco wpływa na jakość i stabilność instalacji. Dlatego też urządzenie wymaga równie dużej uwagi w zakresie funkcjonowania i konserwacji.
Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w przypadku zbiorników sprężonego powietrza? Przede wszystkim jest to regularne usuwanie kondensatu, który gromadzi się na dnie zbiornika. Dotyczy to w szczególności urządzeń, które nie posiadają automatycznego spustu kondensatu i należy to robić ręcznie. Warto również systematycznie kontrolować stan antykorozyjnej powłoki zewnętrznej i wnętrza oraz przeprowadzać okresowe przeglądy techniczne zgodnie z wymogami UDT. W ten sposób minimalizujemy ryzyko tworzenia się nieszczelności i wycieków. Warto pamiętać, że zbiornik jest urządzeniem ciśnieniowym i podlega prawnym regulacjom, a jego stan techniczny nie powinien być bagatelizowany.
Dbaj o chłodzenie i olej
Niezwykle ważną rolę w zakresie żywotności i bezawaryjności kompresorów ma utrzymanie właściwych warunków pracy maszyny. Sprężarki śrubowe wymagają odpowiedniego smarowania i chłodzenia, które pozwalają utrzymać ciągłość pracy i uniknąć przegrzewania sprężarki.
W tym zakresie trzeba pamiętać o stosowaniu oleju rekomendowanego przez producenta i nie mieszać różnych typów smaru. Koniecznie trzeba wymieniać olej zgodnie z zaleceniami producenta — zazwyczaj co 2000-40000 godzi pracy. Zwracaj uwagę także na temperaturę pracy maszyny. Pamiętaj, że skoki temperatury mogą świadczyć o problemach z układem chłodzenia. Warto również regularnie sprawdzać stan chłodnicy i czystość kanałów wentylacyjnych, ponieważ kurz i zanieczyszczenia mogą prowadzić do przegrzania sprężarki.
Materiał powstał we współpracy z AG Kompressoren.