Polacy słyną ze swego narodowego narzekania i zazdrosnych spojrzeń na kraje zachodniej Europy, na których staramy się często wzorować. Tak przynajmniej mogłoby się wydawać, bo z Eurostatu napłynęły zaskakujące dane: zadowolenie z życia w Polsce jest na jednym z najwyższych poziomów w Unii Europejskiej.
Zadowolenie z życia w krajach UE
Zgodnie z danymi za 2022 r. opublikowanymi przez Europejski Urzęd Statystyczny, Polska wraz z Finlandią i Rumunią znalazła się na drugim miejscu w UE pod względem średniej satysfakcji z życia. Wyprzedza nas jedynie Austria (7,9/10). Najniższy poziom satysfakcji zadeklarowano w Niemczech (6,5/10) i Bułgarii (5,6/10). Średnia unijna wyniosła 7,1/10.
W większości krajów członkowskich osoby w wieku 16-29 lat wykazywały wyższe zadowolenie z życia w porównaniu z osobami powyżej 65. roku życia. Odwrotny wzorzec zaobserwowano w Danii, Szwecji, Irlandii, Holandii, Luksemburgu i Finlandii.
Różnica w subiektywnym samopoczuciu młodych ludzi w porównaniu z tymi powyżej 65 roku życia była największa w Chorwacji (+1,6 p.), Bułgarii (+1,4 p.), na Litwie (+1,3 p.) i na Słowacji (+1,2 p.). W Niemczech obydwie grupy wiekowe miały takie samo średnie zadowolenie z życia. W Danii osoby powyżej 65 roku życia miały największą przewagę w zadowoleniu z życia w porównaniu do młodzieży: 0,9 punktu. Zadowolenie z życia młodych ludzi wynosiło od 6,3 w Bułgarii do 8,1 w Rumunii i Polsce, podczas gdy dla osób powyżej 65 roku życia wynosiło zaledwie 4,9 w Bułgarii i osiągnęło 8,0 w Danii
Zaobserwowano również, że satysfakcja z życia co do zasady rośnie wraz z poziomem edukacji, posiadaniem dzieci oraz poziomem zarobków.