Kto jest właścicielem działających na polskim rynku banków? Które banki są polskie? Do kogo w rzeczywistości należy Twój bank? Choć podobno kapitał nie ma narodowości, warto wiedzieć z jakiego kraju pochodzą obecni właściciele największych uniwersalnych banków detalicznych działających w naszym kraju. Sprawdźmy, do kogo należą banki.
Kto jest właścicielem Twojego banku?
Banki, jako duże podmioty gospodarcze, mają często (choć nie zawsze) wielu właścicieli. W szczególności dotyczy to tych banków, których akcje są notowane na giełdzie papierów wartościowych – współwłaścicielem banku jako spółki akcyjnej jest każdy akcjonariusz, tj. osoba posiadająca choćby jedną jej akcję.
Podmiot posiadający najwięcej akcji nazywany jest akcjonariuszem większościowym lub dominującym, może on bowiem wywierać największy wpływ na sposób funkcjonowania banku i jego organów – zarządu oraz rady nadzorczej. To właśnie na podstawie kraju pochodzenia dominujących akcjonariuszy postaramy się ustalić do kogo należą polskie banki. Posłużymy się przy tym określeniami banki z dominującym kapitałem polskim oraz banki z dominującym kapitałem zagranicznym, ponieważ wśród właścicieli banków, których główny akcjonariusz (właściciel) pochodzi z Polski, mogą znajdować się także mniejszościowi akcjonariusze zagraniczni i vice versa. Taka sytuacja ma miejsce w szczególności w przypadku banków notowanych na giełdzie.
Do kogo należą banki w Polsce?
Według danych z 30 września 2022 r. na polskim działalność bankową prowadziły łącznie 564 podmioty. My skupimy się na najbardziej rozpoznawalnych uniwersalnych bankach komercyjnych, pomijając przy tym banki spółdzielcze, hipoteczne, inwestycyjne oraz oddziały i przedstawicielstwa zagranicznych przedsiębiorców.
Za wyjątkiem banków spółdzielczych, wszystkie banki działające na polskim rynku muszą zgodnie z prawem funkcjonować w formie spółki akcyjnej, dlatego informacje o ich akcjonariuszach są jawne i możliwe do samodzielnego sprawdzenia.
Banki z dominującym polskim kapitałem
Naszą listę zaczniemy od banków z dominującym polskim kapitałem – tych, których główni akcjonariusze pochodzą z Polski. Wyraźnie brakuje tu polskich inwestorów prywatnych, a we właściwie wszystkich bankach znajdujące się na poniższej liście głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa lub podmioty przez niego kontrolowane.
PKO BP
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. należy w 29,43% do Skarbu Państwa. Pozostałymi dużymi akcjonariuszami są fundusze NN OFE (8,66%) oraz Allianz Polska OFE (8,33%).
Pekao
Bank Polska Kasa Opieki S.A., lepiej znany jako Pekao lub „bank z żubrem”, należy w 20,00% do PZU S.A. oraz w 12,80% do Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Oba te podmioty kontrolowane są przez Skarb Państwa – PZU w 34,18%, a PFR w 99,39%. Pozostałymi dużymi akcjonariuszami są NN OFE (6,40%), Allianz Polska OFE (5,90%) oraz BlackRock Inc. (5,04%).
Alior Bank
Głównym akcjonariuszem Alior Banku jest PZU S.A. Ubezpieczyciel posiada 31,91% akcji tej spółki. Znaczne pakiety akcji znajdują się także pod kontrolą NN OFE (9,47%), Allianz OFE (8,83%) i Generali OFE (5,45%).
BOŚ Bank
Bank Ochrony Środowiska należy w 58,05% do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Posiadaczami pozostałych akcji są PFR Fundusz Inwestycyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (8,61%) oraz Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych (5,53%).
Bank Gospodarstwa Krajowego
Bank Gospodarstwa Krajowego nie jest spółką publiczną – jego akcje nie są notowane na giełdzie. Jedynym akcjonariuszem BGK jest Skarb Państwa.
VeloBank
VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku S.A. Obecnie 51% akcji tego banku znajduje się w rękach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a pozostałe 49% – do Systemu Ochrony Banków Komercyjnych S.A. W przyszłości VeloBank zostanie najprawdopodobniej sprzedany inwestorowi krajowemu lub zagranicznemu.
Bank Pocztowy
Kapitał zakładowy Banku Pocztowego podzielony jest pomiędzy dwóch akcjonariuszy – Pocztę Polską S.A., do której należy 75% akcji i PKO BP, do którego należy pozostałe 25% akcji.
Banki z dominującym kapitałem zagranicznym
Przyjrzyjmy się teraz działającym na polskim rynku bankom, w których dominuje kapitał spoza Polski, zazwyczaj duże zagraniczne przedsiębiorstwa finansowe. Niektóre uprzednio państwowe banki zostały przejęte na drodze prywatyzacji, inne natomiast zadebiutowały na polskim rynku postrzegając go jako perspektywiczny.
Credit Agricole
Credit Agricole Bank Polska powstał w wyniku przejęcia polskiego Lukas Banku przez francuską grupę bankową Credit Agricole, która posiada obecnie całość akcji tego banku.
ING Bank Śląski
75% akcji ING Banku Śląskiego posiada ING Bank NV należący do holenderskiej grupy finansowej ING Groep. Drugim znaczącym akcjonariuszem jest Allianz OFE – fundusz posiada 9,65% akcji.
Citi Handlowy
Citi Handlowy to marka należąca do Banku Handlowego w Warszawie SA, podmiotu powstałego w wyniku fuzji Banku Handlowego w Warszawie z Citibank Poland. 75% akcji należy do amerykańskiego Citibanku poprzez spółkę zależną Citibank Overseas Investment Corporation. Żaden inny akcjonariusz nie przekroczył progu 5% kapitału zakładowego.
BNP Paribas
BNP Paribas Bank Polska powstał w obecnym kształcie w wyniku fuzji BNP Paribas Bank Polska oraz Banku Gospodarki Żywnościowej. W późniejszym czasie przejęta została także część Raiffeisen Polbanku oraz Sygma Bank. Głównym akcjonariuszem jest francuski bank BNP Paribas, do którego należy 87,40% akcji, w tym 63,35% bezpośrednio, a 24,05% poprzez spółkę BNP Paribas Fortis SA/NV.
Santander Bank Polska i Santander Consumer Bank
Znany wcześniej jako Bank Zachodni WBK, Santander Bank Polska należy w 67,40% do hiszpańskiej grupy Banco Santander, a w 5,34% do NN OFE. Santander Consumer Bank zajmujący się przede wszystkim sprzedażą produktów kredytowych i depozytowych dla klientów indywidualnych należy w 60% do Santander Bank Polska S.A., a w 40% do hiszpańskiej spółki Santander Consumer Finance.
mBank
Właścicielem 69,17% akcji mBanku, powstałego w wyniku prywatyzacji państwowego Banku Rozwoju Eksportu, jest Commerzbank AG – drugi największy bank w Niemczech.
Bank Millennium
Nieco ponad połowę (50,09%) akcji Banku Millennium posiada portugalski Banco Comercial Portugues. Znaczącymi akcjonariuszami są również NN OFE (8,90%) oraz Allianz Polska OFE (7,97%). Sam Bank Millennium powstał po fuzji BIG SA i Banku Gdańskiego SA i był początkowo znany jako BIG Bank Gdański.
Nest Bank
Nest Bank należy w całości do AnaCap Financial Partners LLP – brytyjskiego funduszu typu private equity.
Volkswagen Bank Polska
Volkswagen Bank Polska należy w całości do niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Volkswagen AG poprzez spółkę zależną Volkswagen Financial Services.
Toyota Bank Polska
Ostatni na naszej liście Toyota Bank Polska należy zarejestrowanej w Niemczech spółki Toyota Kreditbank GmbH, która z kolei jest własnością Toyota Financial Services Corporation – instytucji finansowej wchodzącej w skład Toyota Group, japońskiego przedsiębiorstwa znanego najlepiej z produkcji samochodów.
Spodobał Ci się ten artykuł? Uważasz go za przydatny? Postaw kawę dla naszej redakcji i wesprzyj dalszy rozwój serwisu!