Obiecująca polska platforma inwestycyjna WealthSeed kończy oferowanie usług dla osób indywidualnych. Dziś w nocy klienci otrzymali powiadomienie o wypowiedzeniu umowy.
Fintech od twórcy mBanku
Platforma inwestycyjna WealthSeed zadebiutowała w 2022 roku oferując możliwość inwestowania z niską prowizją w akcje i fundusze ETF na rynkach krajowych i globalnych. Za jej pośrednictwem można było również nabywać jednostki wybranych funduszy inwestycyjnych oraz ETP (certyfikaty strukturyzowane) na kryptowaluty. Zapowiadano uruchomienie usługi robodoradcy, który miałby komponować portfele z funduszy ETF-ów od BlackRock, jednak usługa ta ostatecznie nigdy nie ujrzała światła dziennego. Podobnie stało się również z kartą wielowalutową.
W ostatnim czasie za założenie konta i rozpoczęcie inwestycji można było otrzymać darmową akcję o wartości od pięćdziesięciu do dwustu złotych.
Założycielem WealthSeed jest Sławomir Lachowski, który po dołączeniu do łódzkiego BRE Banku przekształcił go w wyznaczający ówcześnie trendy w bankowości mBank. Platforma miała docelowo konkurować z Revolutem, XTB, Plus500 i podobnymi fintechami, powalczyć o klientów w Europie Środkowo-Wschodniej, a następnie wejść na rynki do innych wybranych krajów Unii.
Według danych z Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych na koniec kwietnia 2023 r. broker miał 9816 klientów. To znacznie mniej od zapowiadanego na początku ubiegłego roku celu 30 tys. klientów.
Klienci indywidualni WealthSeed otrzymali e-mail o rozwiązaniu umowy
W nocy z 6 na 7 czerwca klienci indywidualni WealthSeed otrzymali na swoje skorzynki e-mail powiadomienie o rozwiązaniu umowy na drodze wypowiedzenia.
Pragniemy poinformować, że Zarząd Domu Maklerskiego Fair Place Finance S.A. podjął decyzję o zakończeniu świadczenia usług maklerskich na rzecz klientów indywidualnych realizowanych pod marką WealthSeed. Biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową i perspektywy rozwoju na najbliższe lata zdecydowaliśmy się skupić działalność Spółki na oferowaniu usług klientom instytucjonalnym.
czytamy w wiadomości
Na stronie internetowej spółki pojawił się również komunikat o zmianie strategii i modelu biznesowego.
Strategiczna zmiana jest odpowiedzią zarządu Fair Place Finance S.A. na obserwowane trendy rozwoju rynku fintech i zainteresowanie ofertą usług B2B ze strony rynku podmiotów finansowych znajdujących się w procesie transformacji cyfrowej.
przekazano w komunikacie
W przyszłości spółka ma skupić się na oferowaniu usług wyłącznie dla klientów instytucjonalnych.
30 dni na ewakuację
Indywidualni inwestorzy otrzymali jedynie 30 dni na wycofanie pieniędzy i ewentualne przeniesienie posiadanych instrumentów finansowych. W czasie trwania okresu wypowiedzenia możliwe jest dalsze wykonywanie operacji na rachunku. W razie braku braku działania ze strony klienta, platforma sama dokona sprzedaży posiadanych aktywów w jego imieniu po cenie umożliwiającej realizację transakcji.
Operacje księgowe na rachunkach mogą potrwać nawet kilka dni, dlatego też nie należy zwlekać.
Więcej informacji o zakończeniu świadczenia usług dla klientów indywidualnych znajduje się w udostępnionym FAQ dostępnym pod tym adresem.