Każdy wykonawca instalacji fotowoltaicznych po zmianie przepisów z kwietnia 2022 roku odczuł zmianę na rynku. Trudniej jest nakłonić klienta do montażu, duża konkurencja wymusza obniżanie marż, spadł także popyt na produkty komplementarne, czyli pompy ciepła. W tej sytuacji wiele firm postanowiło spróbować swoich sił w zleceniach budowlanych z rynku zamówień publicznych. Jaki jest tego efekt? Sprawdzamy co dzieje się w przetargach fotowoltaicznych w ostatnim kwartale 2023 roku.
Liczba przetargów fotowoltaicznych w ostatnim kwartale 2023 roku
Wykonawcy zleceń budowlanych w specjalności odnawialnych źródeł energii z pewnością nie mogą narzekać na brak szans na podpisanie umowy z rynku zamówień publicznych. Jak pokazuje wyszukiwarka przetargów www.oferent.com.pl, każdego dnia pojawia się co najmniej kilkanaście nowych postępowań z branży. Na dzień 16.10.2023 roku liczba dostępnych ogłoszeń dla fotowoltaiki przekracza 120 sztuk. Projekty są realizowane w całym kraju.
Jakie zlecenia fotowoltaiczne są dostępne w wyszukiwarce przetargów?
Duża liczba zleceń budowlanych to niejedyna dobra wiadomość dla potencjalnych wykonawców. Cieszyć powinna także ich różnorodność. Obok małych instalacji wykonywanych na domkach mieszkalnych, świetlicach wiejskich czy budynkach ochotniczej straży pożarnej, zamawiający poszukują wykonawców:
- gruntowych i dachowych farm fotowoltaicznych,
- projektów parasolowych, a więc złożonych z kilkudziesięciu lub nawet kilkuset instalacji PV,
- elektrowni zasilających jednostki samorządu terytorialnego, a więc takie obiekty jak oczyszczalnie ścieków, zakłady aktywności zawodowej, hydrofornie, stacje uzdatniania wody, szkoły, przedszkola i inne,
- instalacji nietypowych, np. pływających czy posadowionych na carportach.
Coraz większą popularnością cieszą się także dodatkowe urządzenia zwiększające poziom autokonsumpcji, a więc magazyny energii i systemy zarządzania.
Ile ofert spływa na przetargi fotowoltaiczne?
Dokładna analiza rynku wskazuje, że zlecenia budowlane w branży fotowoltaicznej cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Statystyki Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych mówiące o średniej liczbie 3 składanych ofert, można schować do szafy. Oto kilka zestawień z ostatnich tygodni:
- „Budowa mikroinstalacji fotowoltaiczne] na budynku użyteczności publicznej — Hali Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gołubiu-Dobrzyniu” – 20 ofert.
- „Budowa odnawialnych źródeł energii w budynkach użyteczności publicznej powiatu tucholskiego” – 13 ofert.
- „Budowa instalacji fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej Gminy Lipno” – 26 ofert.
- „Budowa mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 39,36 kWp na potrzeby Zespołu Szkolno- Przedszkolnego oraz budowa mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 39,36 kWp na potrzeby hali sportowej w Gałczewie” – 20 ofert.
Czy to oznacza, że przy każdym przetargu na OZE trzeba liczyć się z taką dużą konkurencją? Niekoniecznie. Przykładowo w postępowaniu organizowanym przez Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy spłynęło 7 ofert. Jeszcze mniej, bo tylko 4 firmy zgłosiły akces do montażu fotowoltaiki na budynkach użyteczności publicznej Gminy Niebylec. Z kolei na budowę małej elektrowni PV przy Ośrodku Kultury w Wichowie wysłano tylko jedną ofertę.
Czy te wyniki pozwalają wyciągnąć jakieś wnioski?
Z czego wynika tak duża popularność przetargów fotowoltaicznych?
Brak zleceń budowlanych doskwiera wielu firmom z branży OZE już od ponad roku. Boom na fotowoltaikę u osób fizycznych jest już wyłącznie elementem historii. Nie udało się także z pompami ciepła, które owszem, nadal się sprzedają, ale biorąc pod uwagę liczbę potencjalnych wykonawców, popyt jest zbyt mały aby zaspokoić każdego instalatora. Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023” pokazuje, że skumulowana moc zainstalowana w PV na koniec 2022 roku wyniosła ponad 12,4 GW. W pierwszym kwartale bieżącego roku wzrosła o 0,6 GW, co jednak wiąże się przede wszystkim z budową większych instalacji. Firmy poszukują zatem zleceń, a z uwagi na nasycenie rynku zaczęły oferować niższe marże. Jakby tego było mało, swoje ceny obniżyli też producenci komponentów, szczególnie modułów PV. Instalacja o mocy 50 kW, którą jeszcze rok temu wyceniano za 160 tysięcy złotych netto, dziś można nabyć o 30% taniej! Nie ma zatem przestrzeni, aby konkurować tańszymi dostawami.
Jak szukać, żeby znaleźć?
Czy te wszystkie dane oznaczają, że przetargi fotowoltaiczne przestały się opłacać? Nic bardziej mylnego. Oczywiście na rynku można spotkać sytuacje jak przytoczone powyżej, gdy na jedno zamówienia spływa ponad 20 ofert. Choć nadal toczy się proces wyboru zwycięzcy, można założyć że wybrana cena daleka będzie od wartości szacunkowej. Wykonawca takiego kontraktu wygeneruje niewielki zysk. Z drugiej strony są takie postępowania, gdzie konkurencja nadal jest niewielka i można zaproponować naprawdę solidną kwotę. Skąd wiedzieć, gdzie warto złożyć ofertę? Jakie czynniki pozwalają mieć nadzieję na sukces w przetargach fotowoltaicznych?
- Wielkość zamówienia – im jest ono większe, tym mniej oferentów. Już przy 150 kW liczba propozycji potrafi spaść o połowę.
- Nazwa zamówienia – większość wyszukiwarek przetargów filtruje postępowania po tytule. Jeśli w nim nie znajduje się słowo klucz, a więc ‘fotowoltaika’, wykonawcy po prostu go nie dostrzegą. Dlatego właśnie warto wybrać inteligentną bazę, która rozwiązuje ten problem i zwiększa szansę na osiągnięcie sukcesu.
- Wymagania zamawiającego – największym atutem wykonawcy jest dysponowanie urządzeniami o specyficznych parametrach. Moduły z 25-letnią gwarancją producenta, nowoczesne magazyny energii, falowniki z funkcją AFCI – to tylko przykłady materiałów stanowiących wartość dodaną dla wykonawcy.
- Lokalizacja – jeśli spojrzeć na dane z list otwarcia ofert przekrojowo, okaże się, że mniej konkurentów mamy na południu Polski.
- Wadium – nikt nie lubi płacić wadium. Jeśli wynosi ono więcej niż 5 tysięcy złotych, możemy śmiało założyć, że liczba ofert będzie niewielka.
W tym miejscu warto podkreślić, że analogiczną sytuację dostrzegamy na rynku pomp ciepła.
Artykuł powstał we współpracy z Oferent.com.pl