Zgodnie z wydanym 17 sierpnia komunikatem, szwedzki fundusz inwestycyjny typu private equity EQT planuje wykup akcji SUSE – niemieckiego dostawcy oprogramowania open-source dla przedsiębiorstw. Obecnie EQT posiada 79% akcji SUSE za pośrednictwem spółek zależnych. Proponowaną cenę nabycia akcji od pozostałych akcjonariuszy ustanowiono na poziomie 16 euro, znacznie powyżej ceny rynkowej, która w dniu wydaniu komunikatu wynosiła ok. 9,60 euro. W poniedziałek 21 sierpnia notowania spółki wzrosły o ponad 50% do poziomu 15,40 euro.
Założona w 1992 roku firma SUSE (akronim dla Software- und System-Entwicklung, pol. rozwój oprogramowania i systemów) jest twórcą dystrybucji Linuksa klasy enterprise SUSE Linux Enterprise Server i SUSE Linux Enterprise Desktop. Rozwija także oprogramowanie Rancher służące do zarządzania orkiestratorem kontenerów Kubernetes oraz platformę bezpieczeństwa platform kontenerowych NeuVector. W 2004 roku SUSE zostało przejęte przez Novell i po kilku dalszych zmianach właścicielskich trafiło w 2018 roku pod skrzydła EQT. W 2021 przedsiębiorstwo zadebiutowało na giełdzie we Frankfurcie nad Menem.
EQT oraz SUSE nie podały szczegółowych przyczyn planowanego delistingu.
Zarząd i rada nadzorcza SUSE wspierają strategiczną szansę wynikającą z wycofania firmy z giełdy, ponieważ pozwoli to na pełną koncentrację na priorytetach działalności operacyjnej i wykonywanie długoterminowej strategii.
napisano w komunikacie.
EQT sfinansuje wykup akcji za pośrednictwem zaliczki na poczet dywidendy wypłaconej przez SUSE, która z kolei zostanie sfinansowana z gotówki w kasie i pożyczek o wartości 500 milionów euro. Uczestnictwo w ofercie nie jest obowiązkowe, a EQT nie planuje przeprowadzenia squeeze-outu. Akcjonariusze będą mogli zachować akcje, nie będzie jednak możliwości dalszego obrotu nimi na giełdzie.
Formalne zawarcie umowy, wypłata dywidendy i wykup akcji mają mieć miejsce jeszcze w czwartym kwartale bieżącego roku.